f
a
c
e
b
o
o
k
To należy wiedzieć o wręczaniu prezentów

To należy wiedzieć o wręczaniu prezentów

Prezenty na imieniny mogą być bardzo problematyczne, nie tylko dla osoby, która je wręcza, ale także tej, która go otrzymuje. Jest to związane z tym, że często są one nieodpowiednio dobrane i wywołują po prostu zmieszanie. W związku z tym dobrze jest wiedzieć jakich zasad przestrzegać, żeby prezenty na urodziny odbierane były zawsze z dużym uśmiechem na twarzy.

Upominki na imieniny, a raczej ich nabywanie i wręczanie także powinno być podporządkowane pod zasady savoir vivre. Prezenty stanowią naszą wizytówkę, która może wywołać zarówno pozytywne, jak i negatywne wrażenie. Osoba obdarowywana ocenia nie tylko osobę, ale także to jak prezent wygląda z zewnątrz i co zawiera. Nietrafiony prezent jest przede wszystkim zbyt praktyczny, zbyt osobisty, zbyt drogi, albo wręcz przeciwni – zbyt tani. Niechętnie otrzymuje się także upominki, które w jednoznaczny sposób pokazują, że obdarowywana osoba ma z czymś problem czy sugerujące zmiany.

Prezenty na imieniny, które są zbyt praktyczne często nie sprawiają radości, a jedynie uzupełniają luki w sprzęcie kuchennym czy artykułach wykorzystywanych w domu. Prezent, który i tak będzie kupiony w bliższej bądź dalszej przyszłości nie jest wcale takim dobrym rozwiązaniem jak można się tego spodziewać. Właśnie dlatego zestaw garnków nie sprawdzi się idealnie, nawet jeśli te, które występują w domu pozostawiają wiele do życzenia. Garnki czy robot kuchenny można oczywiście kupić, ale warto to zrobić bez okazji. Prezenty na urodziny powinny mieć raczej charakter luksusowy, ale mimo wszystko użyteczny. Perfum, nowe ubranie czy wymarzona płyta to doskonałe propozycje.

Jak już zostało wspomniane prezent nie powinien być zbyt osobisty. Upominki na imieniny powinny być dopasowane to relacji, która łączy osobę kupującą prezent oraz obdarowywaną. Chodzi przede wszystkim o nieprzekraczanie granic. Perfum to świetny pomysł, jednakże tylko w relacjach rodzinnych i przyjacielskich. Jeśli szef pojawi się w biurze z tego typu upominkiem powinna zapalić się ostrzegawcza lampka w tyle głowy. Problemem może okazać się również wręczaniu alkoholu, przede wszystkim w przypadku osób, których dobrze nie znamy. Wiele osób stroni od trunków ze względu na wcześniejsze problemy czy świadomą decyzję o jego unikaniu. Kiedy więc upominki na imieniny kupowane są dla osób, których dobrze nie znamy, warto sięgnąć po słodkości czy dobrej jakości kawę.

Prezenty na imieniny nie powinny być ani zbyt drogie, ale też nie mogą być za tanie. Teoretycznie każdy z nas wie, że gest liczy się bardziej niż cena, jednakże w rzeczywistości wcale tak nie jest. Kiedy upominek jest zbyt drogi, jest w stanie wywołać zmieszanie oraz pragnienie natychmiastowego zwrócenia tego samego. Wiele osób spostrzega to jako chwalenie się dużą ilością pieniędzy w portfelu. Z kolei w przypadku kupienia taniego prezentu jest to oznaka braku szacunku dla urodzinowej czy imieninowej osoby. Kiedy nie posiada się dużego budżet należy przede wszystkim skupić się na kupieniu czegoś dobrego jakościowo. Symboliczny drobiazg dobrej jakości sprawdzi się lepiej niż taki prezent, który bardzo szybko trafi do kosza.