f
a
c
e
b
o
o
k
Mikołajki w Polsce

Mikołajki w Polsce

Mikołajki obchodzone są w Polsce 6 grudnia. Święto to wzbudza radość nie tylko wśród najmłodszych, ale również starszych. Mikołajki poniekąd wprowadzają nas w świąteczną atmosferę, a drobne upominki wszystkim bez wyjątku sprawiają radość. Dla dzieci święto ku czci Mikołaja jest szczególnie radosne. Zazwyczaj w szkołach dzieci losują osobę, dla której będą kupować upominek i wręczają go sobie 6 grudnia. Tradycja obdarowywania się prezentami istnieje od wielu wieków, znajdziemy jej potwierdzenie chociażby w XVIII-wiecznych tekstach które informują, że dzieci dostawały jabłka, pierniki, orzechy i drewniane krzyżyki.

Święty Mikołaj urodził się w Azji Mniejszej, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie. Według różnych źródeł rok jego urodzenia waha się między 250 a 280 rokiem naszej ery. Odznaczał się pobożnością już za młodu, dlatego brat matki biskup Patary wyświęcił go na prezbitera. Rodzice Mikołaja zmarli około 300 roku, zostawiając Mikołajowi spory majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Według podań Mikołaj pomógł między innymi trzem pannom wyjść za mąż, dzięki podrzuceniu posagu, uratował również żeglarzy z katastrofy morskiej i młodzieńców od kary śmierci. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Już jako święty Mikołaj stał się opiekunem wdów, sierot i prześladowanych. W niektórych krajach jest opiekunek piekarzy, marynarzy, bednarzy i jeńców. Niezależnie jednak od kraju, wzbudza sympatię a pamięć o świętym, chociaż w komercyjnej formie, chętnie przenoszona jest na kolejne pokolenia.

To właśnie od dyskretnego rozdawania i podrzucania swoich dóbr wywodzą się Mikołajki. Ich początki datuje się na średniowiecze, około tysiąc lat po śmierci Mikołaja z Miry. Zwyczaj ten ewoluował, by obecnie Mikołaj był dla nas sympatycznym starszym panem z brzuszkiem w czerwonym kubraczku, obowiązkowo z workiem pełnym prezentów. Mikołajki to święto raczej symboliczne, dlatego zazwyczaj podarowuje się drobne upominki, które również są bardzo miłe. Szczególnie dobrze wśród małych i dużych sprawdzają się słodycze, umilające chłodne, grudniowe wieczory.

Zapraszamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w naszym sklepie, gdzie znajdą Państwo upominki idealne na 6 grudnia.